Грудина

10 травня 2023
Грудина

Грудина, широко відома як грудна кістка, — це довга вузька плоска кістка, яка служить ключовим каменем грудної клітки та стабілізує грудний скелет. Декілька м’язів, які рухають руками, головою та шиєю, починаються на грудині. Вона також захищає кілька життєво важливих органів грудної клітки, таких як серце, аорта, порожниста вена та вилочкова залоза, які розташовані трохи глибше грудини.

Грудна кістка розташована по середній лінії тіла в передній частині грудної клітки під шкірою. Це плоска кістка приблизно шести дюймів завдовжки, близько 3 см завширшки та лише 1 см завтовшки. Грудна кістка складається з трьох окремих частин: манубрія, тіла грудини (іноді його називають гладіолусом) і мечоподібного відростка. 

Форма грудної кістки дещо нагадує меч, спрямований вниз, при цьому манубрій утворює рукоятку, тіло утворює лезо, а мечоподібний відросток утворює наконечник. Насправді назва manubrium означає «ручка», gladiolus — «меч», а xiphoid — «у формі меча». Манубрій є найширшою і верхньою частиною грудини. Він утворює суглоби з ключицями та першою та другою парами ребер через їх реберні хрящі. Ключиці зустрічаються з рукояткою в увігнутих ключичних вирізах, утворюючи грудинно-ключичний суглоб, єдину точку скелетного прикріплення між грудним поясом плеча та осьовим скелетом грудної клітки. Невеликі поглиблення на бічних сторонах рукоятки забезпечують точки кріплення реберних хрящів ребер. На своєму нижньому кінці манубрій стикається з тілом грудини в місці з’єднання з реберним хрящем другого ребра. Тут він утворює стернальний кут, легкий задній вигин грудини, який можна промацати крізь шкіру та служить важливим анатомічним орієнтиром у медичній професії. Кілька важливих м’язів прикріплюються за допомогою сухожиль до рукоятки, включаючи грудино-ключично-соскоподібний, великий грудний, грудино-під’язиковий і грудино-щитовидний м’язи. Тіло грудини є найдовшою частиною грудини і має приблизно прямокутну форму. Реберні хрящі з другого по десяте ребра з’єднуються з тілом грудини, утворюючи основну частину грудної клітки. Так само, як і в рукоятці, невеликі увігнуті поглиблення на бічних сторонах тіла грудини забезпечують міцніші точки кріплення реберних хрящів, щоб запобігти роз’єднанню ребер. Крім того, потужні великі грудні м’язи, які приводять і згинають плечову кістку в плечі, прикріплюються до передньої поверхні тіла груднини та рукоятки. 

Найменша і найнижча частина грудини, мечоподібний відросток, починає життя як область гнучкого гіалінового хряща, прикріпленого до кінця тіла грудини. Мечоподібний відросток повільно костеніє протягом дитинства та дорослого віку приблизно до 40 років, коли весь його хрящ замінюється кісткою. Незалежно від ступеня окостеніння мечоподібний відросток служить важливим місцем прикріплення сухожилків діафрагми, прямого та поперечного м’язів живота. 

Кілька небажаних явищ можуть відбутися на грудині. Під час операції на відкритому серці грудину необхідно розрізати навпіл уздовж її довгої осі, щоб забезпечити доступ до серця. Після операції дві половини грудини необхідно з’єднати дротом з нержавіючої сталі, щоб запобігти їх роз’єднанню. Будь-які надзвичайні навантаження на зламану грудину після операції, наприклад підняття важких предметів, можуть призвести до того, що дроти перерізають кісткову тканину та серйозно пошкодять грудину. Іншим ризиком, пов’язаним із грудиною, є перелом мечоподібного відростка під час серцево-легеневої реанімації, що потенційно може призвести до відриву мечоподібного відростка та застрягання в одному з тонких життєво важливих органів під ним.