Аневризма черевної аорти

21 червня 2024
Аневризма черевної аорти

Аневризма черевної аорти – це збільшена ділянка в нижній частині аорти, головної кровоносної судини, яка постачає кров до тіла. Аорта, товщиною приблизно як садовий шланг, проходить від вашого серця через центр грудей і живота.

Оскільки аорта є основним постачальником крові в організм, розрив аневризми черевної аорти може спричинити небезпечну для життя кровотечу.

Залежно від розміру та швидкості зростання аневризми черевної аорти лікування може варіюватися від очікування до екстреної операції.

Після виявлення аневризми черевної аорти лікарі ретельно спостерігатимуть за нею, щоб у разі необхідності можна було спланувати операцію. Екстрена операція з приводу розриву аневризми черевної аорти може бути ризикованою.

Симптоми і причини аневризми черевної аорти


Аневризми черевної аорти часто ростуть повільно і зазвичай безсимптомно, тому їх важко виявити. Деякі аневризми ніколи не розриваються. Багато починають з малого і залишаються малими, хоча багато хто з часом розширюється. Інші швидко розширюються. Важко передбачити, як швидко може збільшуватися аневризма черевної аорти.

Коли аневризма черевної аорти збільшується, деякі люди можуть помітити:

- відчуття пульсації біля пупка
- глибокий, постійний біль у животі або збоку живота
- біль у спині

Якщо у вас є будь-які з цих ознак і симптомів, наприклад раптовий сильний біль у спині або животі, негайно зверніться за невідкладною допомогою.

Більшість аневризм аорти виникають у тій частині аорти, яка знаходиться у черевній порожнині. Хоча точна причина аневризми черевної аорти невідома, певну роль може відігравати ряд факторів, зокрема:

- Вживання тютюну . Куріння сигарет та інші види вживання тютюну, здається, підвищують ризик аневризми аорти. Куріння може пошкодити аорту та послабити стінки аорти.
- Затвердіння артерій (атеросклероз) . Атеросклероз виникає, коли жир та інші речовини накопичуються на оболонці кровоносної судини. Цей стан може збільшити ризик аневризми.
- Гіпертонія . Високий кров'яний тиск може збільшити ризик аневризми черевної аорти, оскільки він може пошкодити та послабити стінки аорти.
- Захворювання кровоносних судин аорти . Аневризми черевної аорти можуть бути викликані захворюваннями, які викликають запалення кровоносних судин.
- Інфекція в аорті . Інфекції, такі як бактеріальна або грибкова інфекція, рідко можуть викликати аневризму черевної аорти.
- Травма . Травма, наприклад, автомобільна аварія, може спричинити аневризму черевної аорти.
- Спадковість . У деяких випадках аневризми черевної аорти можуть бути спадковими.

Аневризми можуть розвинутися в будь-якому місці вздовж аорти, але якщо вони виникають у верхній частині аорти, у грудній клітці, їх називають аневризмами грудної аорти. Найчастіше аневризми утворюються в нижній частині аорти і називаються аневризмами черевної аорти. Ці аневризми також можуть називатися AAA.

Коли звернутися до лікаря


Ви повинні звернутися до свого лікаря, якщо у вас є якісь із перерахованих вище симптомів. Наведені нижче рекомендації призначені для тих, у кого немає симптомів.

Оскільки чоловіки та куріння значно підвищують ризик аневризми черевної аорти, чоловіки віком від 65 до 75 років, які коли-небудь курили сигарети, повинні пройти скринінг на аневризму черевної аорти за допомогою УЗД черевної порожнини. Якщо ви чоловік віком від 65 до 75 років і ви ніколи не курили, ваш лікар прийме рішення про необхідність ультразвукового дослідження черевної порожнини, як правило, на основі інших факторів ризику, таких як сімейна історія аневризми. Ті, у кого в сімейному анамнезі була аневризма, можуть пройти ультразвукове дослідження у віці 60 років.

Немає достатньо доказів, щоб визначити, чи жінки віком від 65 до 75 років, які коли-небудь курили сигарети або мають сімейний анамнез аневризми черевної аорти, отримають користь від аневризми черевної аорти. скринінг. Запитайте свого лікаря, чи потрібно вам пройти ультразвукове обстеження на основі ваших факторів ризику. Жінкам, які ніколи не курили, як правило, не потрібно проходити обстеження на предмет захворювання.

Фактори ризику


Фактори ризику аневризми черевної аорти включають:

- Вік . Аневризми черевної аорти найчастіше зустрічаються у людей у ​​віці 65 років і старше.
- Вживання тютюну . Вживання тютюну є сильним фактором ризику розвитку аневризми черевної аорти та підвищеного ризику її розриву. Чим довше ви курите або жуєте тютюн і чим більше сигарет ви викурюєте на день, тим більший ваш ризик.
- Бути чоловіком . У чоловіків аневризми черевної аорти виникають набагато частіше, ніж у жінок.
- Бути білим . Білі люди піддаються більшому ризику аневризми черевної аорти.
- Історія сім'ї . Люди, у сімейному анамнезі яких була аневризма черевної аорти, мають підвищений ризик захворювання.
- Атеросклероз . Атеросклероз — накопичення жиру та інших речовин, які можуть пошкодити оболонку кровоносної судини — підвищує ризик аневризми.
- Інші аневризми . Люди з аневризмою іншої великої кровоносної судини, наприклад артерії за коліном або грудної аорти в грудній клітці, можуть мати вищий ризик розвитку аневризми черевної аорти.
- Гіпертонія . Високий кров'яний тиск може збільшити ризик розвитку аневризми черевної аорти.

Ускладнення


Розриви одного або кількох шарів стінки аорти (розшарування аорти) або розрив аневризми аорти є основними ускладненнями аневризми черевної аорти. Розрив аневризми аорти може призвести до внутрішньої кровотечі, яка загрожує життю. Загалом, чим більша аневризма і чим швидше вона росте, тим більший ризик її розриву.

Ознаки та симптоми розриву аневризми аорти можуть включати:

- Раптовий, інтенсивний і постійний біль у животі або спині, який можна описати як відчуття розриву
- Біль, що віддає у спину або ноги
- Пітливість
- Незворушність
- Запаморочення
- Нудота
- Блювота
- низький кров'яний тиск
- прискорений пульс

Іншим ускладненням аневризми аорти є ризик утворення тромбів. В області аневризми аорти можуть утворюватися невеликі тромби. Якщо тромб відривається від внутрішньої стінки аневризми і закупорює кровоносну судину в іншому місці вашого тіла, це може спричинити біль або блокувати потік крові до ніг, пальців ніг, нирок або органів черевної порожнини.

Теги: Аневризма