Атеросклероз (грец. athera - каша і склероз) - це хронічне захворювання, при якому на внутрішній стінці артерій відкладається холестерин та інші жири у вигляді бляшок і нальоту, а самі стінки ущільнюються і втрачають свою еластичність. Це призводить до звуження просвіту артерії, а значить, і до утруднення відтоку крові. Жертвами атеросклерозу зазвичай стають люди середнього та похилого віку. Проте атеросклеротичні зміни виявляються, в окремих випадках у дітей і навіть у новонароджених.
Чому виникає атеросклероз?
Атеросклерозом частіше страждають чоловіки старше 35 років, схильні до частих стресів. Також має значення спадковий фактор. Сприяють розвитку захворювання ожиріння, подагра, жовчнокам'яна хвороба та ін. Страви з надлишком тваринного жиру відіграють важливу роль як сприятливий фактор, але не як першопричина атеросклерозу. Велике значення у виникненні цього захворювання мають низька фізична активність, психоемоційне напруження, травматичність нервової системи, вплив шуму, деякі специфічні умови праці тощо.
Що відбувається?
У здорових людей кров вільно тече по артеріях до всіх частин тіла, постачаючи їх киснем та іншими поживними речовинами. Якщо в крові міститься надмірна кількість холестерину, він відкладається на внутрішній поверхні судин, утворюючи атеросклеротичні бляшки.
Атеросклеротична бляшка - це утворення, яке складається з суміші жиру (в першу чергу холестерину) і кальцію.
З часом наліт стає неміцним, на його поверхні виникають дефекти. У місці дефекту на внутрішній оболонці судини починає формуватися тромб - скупчення клітин, в основному тромбоцитів (елементів крові, які беруть участь у процесі згортання) і білків крові.
По-перше, тромб сильніше звужує просвіт артерії, а по-друге, він може відірватися шматочком, який з током крові опускається по судині, при цьому останній стає настільки малим діаметром, що тромб застряє. В результаті припиняється кровопостачання відповідного органу або ділянки тканини. Це призводить до розвитку некрозу (інфаркту). Залежно від місця тромбозу може розвинутися інфаркт нирки, селезінки, кишечника та ін. При тромбі в судинах, що живлять серце, розвивається інфаркт міокарда, а якщо атеросклероз вражає артерії головного мозку, то ризик інсульту зростає в кілька разів.
Хвороба розвивається протягом декількох років, повільно, але вірно захоплюючи всі неушкоджені судини. З того моменту, коли просвіт артерії звужується більш ніж на 3/4, людина починає відчувати перші ознаки недостатнього кровопостачання тканини або органу. Атеросклероз гілок дуги аорти призводить до порушення кровопостачання головного мозку, що викликає запаморочення, непритомність і може призвести до інсульту. Атеросклероз коронарних артерій серця призводить до розвитку ішемічної хвороби серця.
Атеросклероз брижових артерій, тобто артерій, що живлять кишечник, може призвести до:
- тромбозу артеріальних гілок, в результаті чого відбувається некроз (омертвіння тканин) стінки кишки та брижі;
- черевна жаба - це колікоподібні напади болю в животі, що виникають незабаром після їжі, часто з блювотою і здуттям. До речі, ці напади знімаються голодуванням.
Атеросклероз ниркових артерій порушує кровопостачання нирок, призводить до стійкої, важко піддається лікуванню артеріальної гіпертензії. Підсумок цього процесу - хронічна ниркова недостатність. Атеросклеротичне ураження судин статевого члена на тлі куріння, цукрового діабету або гіпертонічної хвороби є одним з найважливіших факторів еректильної дисфункції.
Атеросклероз артерій нижніх кінцівок проявляється у вигляді хронічного болю в ногах, який з'являється при ходьбі і зникає при зупинці. Це явище називається переміжною кульгавістю.
Діагностика атеросклерозу
Атеросклероз може тривалий час протікати без будь-яких проявів, але сучасні методи обстеження дозволяють виявити це захворювання навіть на ранніх стадіях - для цього розроблено метод допплерографії артерій. Це дозволяє оцінити розміри бляшок і порушення кровотоку в області звуження судини.
Для дослідження стану коронарних (серцевих) судин використовують метод коронароангіографії - особливий спосіб за допомогою рентгенівських променів дозволяє визначити точне розташування атеросклеротичних бляшок і ступінь звуження просвіту артерій.
Лікування атеросклерозу
В даний час для лікування атеросклерозу та його наслідків використовують високоефективні хірургічні методики. Найменш травматична з них - балонна ангіопластика (розширення просвіту звуження судин за допомогою внутрішньосудинного балона). Його можна доповнити установкою стента (спеціальної металевої вкладки, яка утримує просвіт судини в розширеному стані). При більш значному ураженні проводиться видалення атеросклеротичних бляшок, заміна ураженої судини або створення нового шляху для кровотоку.
Крім радикальних методів, існує багато препаратів, здатних знизити холестерин та інші атерогенні (що призводять до утворення бляшок) ліпіди. Одні з найбільш ефективних медикаментів - статини, блокуючі синтез холестерину в печінці.
Для профілактики атеросклерозу прислухайтеся до розмов про здоровий спосіб життя - можливо, варто подбати про своє тіло, перш ніж виникне необхідність звернутися до лікаря, кинути палити, звернути увагу на те, що ви їсте в повсякденному житті - може мати значення не перевантажувати свій організм надлишком холестерину.